Üç Billboard Ebbing

Akademi Ödülü sahibi Martin McDonagh’ın kara mizah türündeki filmi Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, kızının ölümünü aydınlatmak isteyen bir anneyi temel alıyor. Kızının cinayet davasında bir şüpheli bulunmadan aylar geçtikten sonra,Mildred Hayes cesur bir hamle yapar. Kentin saygılı polis şefi William Willoughby’ye yöneltilen tartışmalı bir mesajla kentin çok uzak bir yolunda üç adet billboard kiralar. Şiddet eğilimli, çocuk gibi bir annenin çocuğu olan, şefin sağ kolu Dixon’ın adı olaya karıştığında, kızgınlı anne ile güvenlik güçleri arasındaki savaş daha da ölümlü hale gelecektir.

8005_b

Kızı vahşice öldürülen bir annenin ABD’de  küçük bir kasabada adalet arayışı. Günler ve aylar geçmesine rağmen öldürenden ya da öldürenlerden hiçbir dahil iz yok. Dahası, anneye göre kasabada kızının ölümünü de umursayan  yok. Kasabanın şerifinin her gün evine giderken kullandığı yol üzerinde üç tane eskili püskülü bir pano kiralıyor.

 

 

 

Kısa bir aralıkla yol kenarında duran eski püskü panolar peş peşe okunduğunda, üzgün annenin yaşadığı kısa bir hikayesini anlatıyor:“genç bir kızın ölümünün ve -isim vererek- yerel yetkililerin hiçbir şey yapmadığını”.. Buradan yola çıkıp filmin, üzgün bir annenin – çoğu tipik-çoğuda umursamaz Hollywood dram filmlerin olduğu gibi – kötü veya kötülük yapan ve umursamaz adamlara karşı haklı adalet arayışını anlattığını, zorluklara ölümüne göğüs gerdiğini, sonunda da amacına ulaştığını ya da ulaşamadığını belkide düşünebilirsiniz. Ama o yine alışılmış “piramit yapı” bu öyküde yok. Olay, karakterlerin tanıtımı ve çatışma noktası, çatışmaların yayılışı, en sonunda da yapabileceği “çözüm planı” arıyor. Bu film hakkında düşüncelerimiz bunlardır.

three-billboards-outside-ebbing-missouri-movie-600x299

 

Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz;
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir