The Martian – Marslı

Bu sene sinema açısından çok verimli geçti. Özellikle bilim-kurgu kategorisinde beyazperdeye taşınan ve büyük ilgi gören Yıldızlararası’ndan sonra Marslı en çok beklenen filmlerdendi. Adını ilk duyduğumda şekilsiz şukulsuz yaratıkların olduğu bir savaş filmiyle karşılaşacağımı düşünsem de Marslı şüphesiz ki sinema tarihinde bilim-kurgu dalında sıradışılığı ve zeka göstergeleri ile kendisini önemli bir sıraya yerleştirdi.

 

Film Mark Watney isimli bir astronotun, Mars’ta yalnız geçirdiği günleri ve hayatta kalma çabasını konu alıyor. Mars’a yollanan bir grup astronot, büyük bir fırtına sebebi ile görevi iptal edip kalkışa hazırlanırken Mark, fırtınada yaralanır. Arkadaşları Mark’ı bulamayınca öldüğünü zannedip Dünya’ya geri döner. Mark’ın ölümü tüm dünyayı derinden sarsar fakat bilmedikleri şey Mark’ın aslında hayatta olduğudur. Yaralı bir şekilde fırtınadan kurtulan Mark’ın tek amacı hayatta kalmak ve kendisini kurtarmaya gelecek bir sonraki göreve kadar yetecek erzak yetiştirmektedir.

The Martian - Marslı Film İncelemesi

The Martian – Marslı Film İncelemesi

Film benim merakla beklediğim filmler arasındaydı, izlediğime de değdi açıkçası. 144 dakikalık bir serüvende Mark’ın zekasına hayran kalıp, yaptığı işlerle mutlu olabiliyor, zaman zaman heyecanlanıp birden hüzünlenebiliyorsunuz. Filmi izlerken Mark’ın yerinde olsaydım ne yapardım diye düşünmedim değil. Fakat filmin beni içine çekmesinin temel sebebi hayatta kalma çabası sırasında Mark’ın yaptıklarını bilimsel ve matematiksel verilere dayandırıp tüm olaylara realist yaklaşan senaryoydu. Bu sene izlediğim en heyecanlı filmlerden biriyken filmin akışının tahmin edilememesi de pürdikkat filmi seyretmeme sebep oldu.

Mark’ın NASA ile iletişime geçmeye çalışırken yaptıklarına şaşırırken, iletişime geçtikten sonra yaptıklarını görünce film sizler için de inanılmaz keyifli hale gelecek. İyi seyirler.Film Hakkinda

Kısaca filmsever !


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir