THE HATEFUL EIGHT

the-hateful-eight
“Zencilerin hapsedildiği bir dünyada beyazlar güvendedir. Beyazların silahsızlaştırıldığı bir düzende ise zenciler güvendedir.”

Kültleşmiş filmleriyle hepimizin tanıdığı Quentin Tarantino’nun 8. filmi, The Hateful Eight bugün itibariyle Türkiye’de vizyona girdi. Genelde herkese hitap etmeyen, kendine has tarzı ve ağır eleştirileriyle tanınan usta yönetmen yine harika bir filmle karşımızda. Geçen yıl senaryonun sızdırılmasından sonra filmi çekmeyeceği karanı vermiş ve hayranlarını üzmüştü. Fakat daha sonra kararını değiştirmiş senaryoyu biraz değiştireceğini ve film çekimlerine başlayacağını duyurmuştu.

The-Hateful-Eight-

Tarantino’nun çektiği 2. Western tarzı film olan The Hateful Eight’de oyuncular Pulp Fiction ve Django gibi filmlerinden tanıdığımız, Samuel L. Jackson, Walton Goggins, Tim Roth, Kurt Russel ve Bruce Dern gibi ünlü isimlerden oluşuyor. Filmin müziklerini Ennio Morricone yapıyor.

Film ise; “The Hangman” olarak tanınan kelle avcısı John Ruth’ın firari Daisy Domergue’yi adalete teslim etmek için Red Rock kasabasına ilerlerken, iki kişiyi daha arabasına alması ve fırtınadan korunabilmek için bir yere sığınıp, kendilerini hile dolu bir hikayenin içinde bulmalarını konu alıyor.

the_hateful_eight--

Filmin daha ilk anından itibaren Tarantino’nun kendine has havasını hissedebiliyoruz. Jenerik ve atmosferin çok iyi işlendiğini söyleyebilirim. Film genel olarak tek bir mekanda geçmesine rağmen, manzaralardan da yararlanılmış. Oyunculukların çok iyi olmasından ve filmin bölümlere ayrılmasından kendinizi bir tiyatro oyunu izliyormuş gibi hissedebilirsiniz. Film boyunca soğuk ve gergin havayı fazlasıyla hissedebiliyoruz. Hatta zaman zaman kendinizi karakterlerin yerine koyabilir, üşüdüğünüzü bile hissedebilirsiniz.

Film genel olarak durağan ilerliyor, evet Tarantino’nun filmlerinden o durağanlığa alışkınız ama bu sefer biraz fazla uzun sürüyor. Gerçi bu durum daha çok nasıl bir film beklediğinizle ve film zevkinizle alakalı olabiliyor. Herkese hitap etmeyebilir. Ama filmi dikkatle izlediğinizde benim gibi kendinizi dialogların sağlamlığına ve gerçekçiliğine kaptırırsanız, filmin bitmemesini isteyebilirsiniz. Filmin sizi kendine bağlayan bir diğer etkeni ise müzikleri ve etraftan gelen sesleri. Bunun dışında yine alışkın olduğumuz bol kanlı sahneler görebilirsiniz. Son olarak değinmek istediğim ise sırıtan bir oyuncu yok herkes rolünü gayet iyi oynuyor fakat Samuel L. Jackson’ın insan üstü bir performans sergilediğini söyleyebiliriz. Oynadığı karakteri size o kadar iyi hissettiriyor ki sanki yıllardır tanıdığınız bir adamı izliyormuş gibi oluyoruz. Bu kadar iyi bir performansla Oscar alması sürpriz olmaz.

The-Hateful-Eight----

Filmi genel olarak çok beğendiğimi söyleyebilirim. Tarantino’nun izlerini dialoglardan, mekanlardan ve senaryonun sağlamlığından görebiliyoruz. Benim için eksi yanıysa, sanki son dönemlerde ki filmlere uyması için gereksiz uzatılması. Ve yönetmenin bu filmde biraz tekrara düştüğünü söyleyebiliriz, eğer Tarantino takipçisiyseniz Django ve Reservoir Dogs filmlerinin izlerini görebilirsiniz. Eğer durağan filmlere alışkınsanız ve kanlı sahneler sizi etkilemiyorsa, kesinlikle öneririm…

Reviews

  • Senaryo8
  • Kurgu9
  • Oyunculuklar9
  • Müzikler8
  • Görsel Efektler 7
  • 8.2

    Score

    Filmi gönül rahatlığı ile izleyebilirsiniz :)Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir