Selam: Bahara Yolculuk Filmi Vizyonda

 

Vizyon Tarihi 13 Mart 2015 (2s 6dk)
Yönetmen: Hamdi Alkan
Oyuncular: Gürol Güngör, Aslıhan Güner, Mıktıbek Apazov devamı…
Tür Dram
Ülke Türkiye

Filmin Konusu

Hamdi Alkan’ın ilk filmi olan Selam Bahara Yolculuk, konusunu gerçek bir hikayeden alıyor. Daha önce büyük ses getiren Birleşen Gönüller gibi gönüllü bir öğretmenin yurt dışında görev almasını ve karşılaştığı zorluklar karşısında umut dolu yürüyüşünü anlatıyor. Çekimleri Kırgızistan’da çekilen filmde yeni bir hikaye yazmak, yeni gönüller fethetmek için yola çıkan bir öğretmenin umut dolu arayışındaki gurbeti, yeni hayatları, yeni insanları ve birleşen yaşam öyküleri konu alınmış.

İlk İzlenim

Fragmanını izlediğimde oldukça iyi göründü gözüme. Nedeni ise daha önce Birleşen Gönüller’in fragmanını izlediğimde ve yapılan yorumlara baktığımda “Cemaat” filmi olduğundan ön yargılı davranmam sonucu başka film bulamayınca mecbur kalıp girdiğim filmin oldukça akıcı, hoş ve duygusal olduğu. Aslında hepimizin bildiği gibi Kod Adı Koz: Maskeler Düşüyor filmi Birleşen Gönüller’e karşı olarak yapılmıştı. O filmi izlediğimde ise oldukça yapmacık, gerçeklikten uzak olduğunu gördüğümden dolayı bu filme bir şans vereceğim. Detaylı yorumu film izledikten sonra yapacağım.

Filmi İzledik

Filmi bugün izledim. Öncelikle bilet alırken ki komik olmayan durumdan bahsedeyim biletleri almak için gişeye yaklaştım yaşlıca bir amca vardı otomatiğe bağlamış artık parayı uzatıyorsun amca bileti veriyor saniyesinde, bazıları hangi filme gireceklerini söylemeden müneccim gibi tahmin edip veriyordu. Neyse uzattım parayı selam dedim amca döndü “Aleyküm selam hangi film?” diye sordu. Neyse ki kısa bir şoktan sonra durumu atlatıp Selam Filmi amca dedim de biletleri alıp salona geçebildik.

[dropcap size=small]H[/dropcap]ikayesi yaşanmış bir hayat olan filmlere bayılırım. Çünkü aslında sinemaya gitme amacım farklı insanlar tanımak. Perdedeki ailelerle, insanlarla tanışmak için gidiyorum çoğu kez sinemaya. Selam filmine de o yüzden gittim. Fakat şunu fark ettim ki film için çok ön yargı var. Ben de ön yargılı bir insan olarak girdim salona. Hatta ikinci yarı başlamadan önce çıkmayı da düşündüm bir ara. Çünkü ilk yarı o kadar düz ve normal gidiyordu ki insan ister istemez “Millet haklıymış” diye düşünüyor. Neyse ki ilk yarı cips, mısır, kola derken çabucak bitti. Arkadaşlar ile birbirimize baktık gidelim mi diye sonunda verdiğimiz paraya acıyıp oturduk oturduğumuz yerde. İkinci yarı başladığında ise işler değişti (merak etmeyin spoiler yok) film düzeysellikten çıkıp adeta bir macera, dram filmine dönüştü. Gerçi zaten türünün dram olduğunu biliyordum da izlediğim bölümlerden ibaret olduğunu sanıyordum. Yani size diyeceğim o ki giderseniz şayet ve ilk yarıda sıkılırsanız sakın ola bırakıp gitmeyin. İkinci yarıda her şey çok güzel oluyor. (güzelden kastım filmin sonu değil daha katlanabilir hal alıyor) Filmi konu itibari ile zaten yukarıda ele almıştık. Benim bahsetmek istediğim Kırgızistan. Filmi izlerken de göreceksiniz ben böyle memleket görmedim. Hep kendi memleketimizin suyundan, taşından toprağından bahsederek övünürüz de orası da ayrı bir cennetmiş meğer. E ne de olsa ana vatan. Velhasıl filmi izledim beğendim. (İlk yarı hariç) Film çıkışından da bahsedeyim ben sinemaya gittiğimde hep en arka koltuğa otururum. Yani kapıya en yakın olana. Dolayısıyla da filmden ilk ben çıktım ve salondan çıkanları izlemeye koyuldum. Arkadaş herkesin gözü kıpkırmızı. Herkes ağlamış. Filme gelirken ” Yahu bu cemaat filmi ne girecez bu filme boşver gel Ali Kundulli’ye girelim” diyen arkadaşım zaten yanımda hüngür hüngür ağlamıştı. E salon da tıklım tıklım dolu olduğundan ağlayan sayısı da çok olunca acaba ben mi duygusuzum diye düşünmeye başlamıştım ki benim de gözlerim doldu. (Ağlamadım sadece gözlerim doldu) Bir cumartesi günümüz de böyle geçti. Artık haftaya yeni bir film ile karşınızda olurum.

GİŞEDEKİ AMCAYA SELAM OLSUN.Film Hakkinda

Kısaca filmsever !


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir