Project Almanac

Yazıma öncelikle herkesin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak başlamak istiyorum. Bu güzel günü biz gençlere armağan eden ATATÜRK’ü saygı ve rahmetle anıyorum.

Selamlaşma faslını geçerek filme gelecek olursak çok değişik bir film ile karşınızdayım. Evet konusu o kadar değişik olmasa da izledikten sonra filmin değişik olduğu konusunda bana hak vereceğinize inanıyorum. Filmden kısaca bahsetmek gerekirse 4 zeki genç (ki bunlardan ikisi kardeş) evlerinin bodrumunda buldukları parçalar ve yönergeler yardımıyla bir zaman makinesi yaparlar. Böylelikle yakın geçmişe geri dönebilecek, hayatlarındaki ufak pürüzleri ortadan kaldırabileceklerdir. Bu sebeple sık sık beraber geçmişe seyahat etmeye başlarlar. İlk kural, yalnız yolculuk etmemektir.  İkinci kural ise geçmişteki kendileriyle karşılaşmamak. Çünkü karşılaştıklarında yok olmaktadırlar. Fakat hesaba kaçmadıkları birkaç şey onların bu tatlı serüvenini çirkinleştirecek, olaylar kontrolden çıkacaktır.

project almanac sonsuzluk projesi

 

Geçelim benim görüşlerime, filme 19 Mayıs tatilinin rahatlığında film araştırırken rastladım. Yorumları okuduğumda ise herkes övgüler yağdırıyordu. Konusu da ilgimi çekince oturdum koltuğuma, açtım filmimi. Yabancı film ama karakterler bizden. Yani her insanın ruh halini yansıtıyor. Çekingen, fame, zeki, asosyal hepsi var filmde. Bir de esas oğlanın aşık olduğu kız var tabi. Afet spora düşkün, ahlaklı, çevik. Tabi bizimki kızla iki kelime etmeye çekinirken nasıl sevgili olacaklar orasını izleyince görürsünüz. Bu esas oğlanın bir de kız kardeşi var. Her daim yanında olan. Ama kız kardeşin de bir sorunu var ki okuldaki popüler, kaba kız. Her daim esas oğlanın kız kardeşine sataşan bu kız filmin kötü karakteri. Aslında kötü değil de şımarık diyelim biz ona. Esas oğlanın iki arkadaşı ise en az onun kadar zeki. Çocukluk arkadaşı olan bu Fantastik Dörtlü bir de sonsuzluk projesi adındaki projeyi hayata geçirip, bir zaman makinesine sahip olduklarında olaylar daha da fantastikleşiyor. Hayatlarında ikinci bir şans isteyen bu fakir ama gururlu, imkanı olmayan zeki insanlar bu ikinci şansı elde etmek için geçmişe yolculukları başlarlar. Kimse fark etmeden  birçok şeyi değiştiren bu ikinci şans meraklılarının yanında bir de esas oğlanın sevdiği kız vardır. Çünkü makineyi birleştirirken ondan biraz yardım istemek zorundaydılar. Filmin aslında bir mesajı var izleyicilere. İzlediğinizde o mesajı alacağınızı sanıyorum.

PROJECT ALMANAC

 

Şimdi bunlar geçmişe yolculuk ediyorlar, hayatlarındaki yanlışları düzeltiyorlar evet ama neleri değiştirdiklerinin farkında değiller. Her ne kadar bu işe başlarken belli kurallar bile koysalar aşk adama her şeyi yaptırıyor. Yani işler pek de istedikleri gibi gitmiyor. Maceranın bir an olsun eksilmediği Paramparça, pardon Project Almanac bir kaç saatinizi ayırıp izlemeniz gereken bir film.Film Hakkinda

Kısaca filmsever !


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir