Never Let Me Go

 untitled

 

Japonya doğumlu İngiliz yazar Kazuo Ishiguro’nun bol ödül almış Never Let Me Go (Beni Asla Bırakma) beyaz perdeye aktarılmıştır. Romanı sinemaya uyarlayan isim Alex Garland. Kendisi daha önce Danny Boyle‘la yaptığı çalışmalarla tanınmıştır. Ishiguro ismini The Remains of the Day ya da The White Countess‘den hatırlayanlarınız olabilir ama Never Let Me Go yazarın önceki romanlarından çok daha farklı bir biçimde karşımıza çıkıyor.

8b8fd09596156e6eedb738ceec83b69dbfa37cc0

09-never-let-me-go

 

Ayrıca filmin başrollerini 3 birbirinden yetenekli oyuncular paylaşıyor: Andrew Garfield(Tommy) ve Carey Mulligan(Kathy) ve Keira Knightley(Ruth). Filmde ayrıca Hawkins ve Charlotte Rampling gibi iki özel İngiliz aktris de var. Filmin yönetmenliğini  Mark Romanek üstlenmiştir. İlk uzun metrajlı filmi Static (1985) ile sinemaya giriş yapan Romanek, One Hour Photo (2002) filmi ile adından söz ettirmeyi başarmıştı. Fakat bu defa çok başarılı olamamış gibi. Hikayenin içeriğine tuhaf bir fantastik-bilim-kurgu ekleyerek olayları çarpıcı hale getirmek isteyen yönetmen bu konudaki deneyimsizliğini filme yansıtmış.

 

 

kinopoisk.ru

 

 

Yazarın kitabından uyarlanan bu filmde, organ nakli için her biri özel olarak yaratılan klonların hikayesi anlatılıyor. Klonların yaşam amacı; klonu oldukları insanların ihtiyacı olduğunda, organlarını bağışlamaktır..Kathy, Hailsham’daki, organ nakli için her biri özel olarak yaratılan klonlardan biridir. Olaylar onun ağzıyla anlatılmaktadır. Her klon, bağışçı olmadan önce bir süre bakıcılık görevi üstlenir. Bakıcıların görevi, bağışçılara bağıştan sonraki zor dönemde bakmaktır. Kathy, Hailsham’daki en iyi arkadaşları Ruth ile Tommy’nin de bakıcısı olur. Üçüncü bağışında artık  Ruth ve ardından Tommy görevlerini tamamlar ve ölürler. Onların varoluş nedeni, sağlıklı insanlardan kopyalanarak, klonu oldukları insanların ihtiyacı olduğunda, organlarını bağışlamaktır. Tüm bu eğitim ve içlerindeki yaratıcı gücü çıkarmaları konusundaki baskı ise onların bir insan olduğunu kanıtlamak için yapılan korkunç bir deneydir. Kendileri her ne kadar gerçek olmasa da sanatları gerçektir.

 

neverletmego-263

Burada bilim-kurgu dram ile birleştirilmiş olarak gün yüzüne çıkıyor. Birbirleri ile yakın arkadaş olan bu üç genç klonun, “kıskançlık-aşk-tutku” üçgenindeki hikayeleri oldukça sıradışıdır fakat filmin sırları daha baştan ifşa etmesiyle biraz durgunlaşıyor. Bazı sahnelerde çözülmesi gereken küçük ayrıntılara yer vermiş fakat bazı bölümler de sade bir şekilde sırlar açığa vurulmuştur.Yani burada yaptığı sırrını sona saklayıp seyirciyi şaşırtmak yerine,sabırsızca söylemeyi tercih etmiştir ama buna rağmen izlediğim en acı ve en dramatik film. Öylesine yoğun bir trajedi var ki… Aşk ve ruh arasındaki köprü ilginç ve etkileyici bir şekilde anlatılmış. Never Let Me Go, Rachel Portman‘ın müzikleri ile daha da etkileyici hale geliyor.

 

 

 

Reviews

  • Senaryo7
  • Kurgu7
  • Oyunculuk8
  • Müzikler6
  • Görsel Efektler6
  • 6.8

    Score
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir