Mutlaka İzlenmesi Gereken 2013 Yapımı 10 Film

2013 Yılını geçeli epey bir zaman oldu fakat önemli filmlerini izledik mi? 2013 yılı filmler açısından gayet dolu bir yıldı o yılki Oscar töreni damga vurmuştu. Öncelikle muhteşem selfie kelimesine onlar sayesinden öğrenmiştik. Şimdiye kadar en çok izlenen tören olmuştu. Bunun sırrı tabi ki mükemmel filmlerdeydi. Peki siz bunlardan hangilerini hala izlemediniz? Daha neyi bekliyorsunuz? Sizler için 2013 yılının en iyi filmlerini derledik. Sevgili film tutkunları dikkat edin izlemediğiniz kalmasın.

10. Gravity / Yerçekimi | IMDB: 8,0

191sbt8dnldc8jpg

Matt Kowalsky tecrübeli bir astronottur. Emekli olmadan önce son bir görevi vardır. Her şey normal gözükürken birden hiç olmadık bir durumla karşılaşır. Birden mekik parçalanır ve uzayda iki astronot kalırlar. Artık kaybolmuşlardır ve her geçen bir saniye ölüme giden bir adım gibidir.

9. Prisoners | IMDB: 8,1

maxresdefault

Keller Dover’ın 6 yaşındaki çocuğu kaybolmuştur. Tek ipucu kaçırılmadan önce görülen kamera kayıtlarındaki karavandır. Karavanın sahibi yakalanır ama delil yetersizliğinden serbest bırakılır. Keller kendi kızını çok zorlu sınavlardan geçerek bulmaya çalışır. Fakat bundan önce sorması gereken bir soru vardır: ”Adaleti sağlamaya çalışan bir insan suçlu olabilir mi?”

8. The Hobbit: The Desolation of Smaug / Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları | IMDB: 8,1

The-Hobbit-The-Desolation-of-Smaug-2013-wallpaper

Hobbit üçlemesinin ilk filmidir. Bilbo Bagginsler Ganfalf’ın yardımı olmadan ormanı geçeceklerdir. Ormanı geçtiklerinde ise cücelerle olan antlaşmaları son bulacaktır. Yalnız dağa ulaşmak zorundadırlar. Ulu Ejder’in saklandığı Gizli Kapıyı bulabilecekler midir? Peki en önemlisi Gandalf nerededir?

7. Her / Aşk | IMDB: 8,1

joaquin-phoenix-scarlett-johansson-her-film1

Film yakın gelecekte geçmektedir. Yalnız bir yazar Theodore kullanıcının tüm ihtiyaçlarını karşılayan bir işletim sistemi alır. Theodore ve işletim sistemi arasında bir aşk başlar. Film aşk ve insan doğasını bilimkurgu ve romantizm ile birleştirerek anlatmaktadır.

6. Miracle in Cell No. 7 | IMDB: 8,2

miracle-in-cell-no-7

Zihinsel engelli bir adam ile küçük kızının yalan ve iftiralarla dolu yürek kanatan hikayesini anlatmaktadır.

5. Rush / Zafere Hücum | IMDB: 8,2

RUSH

Virgil Oldman uzman antikacı ve kadın portresine ait paha biçilmez bir koleksiyona sahip bir sanat gurmesidir. Tablolarının hepsine aşıktır fakat kadınlar ilgisi yaşından dolayı bunla sınırlıdır. Bu tabloları almak için müzayede hilleleri yapar. Claire adında genç ise açık alana çıkma korkusuna sahiptir fakat evinde paha biçilmez tabloları vardır. Bu iki farklı kişinin bir şekilde karışması sonucunda olaylar gelişir.

4. 12 Years a Slave / 12 Yıllık Esaret | IMDB: 8,2

DF-02238.CR2

Gerçek bir hikayeden uyarlanmış. Sanatçı olma vaadiyle kandırılan bir adam köle pazarında satılması, özgürlük ve ailesine kavuşma mücadelesini anlatıyor. Daha sonra köle olmamasını savunan bir adamlar karşılaşır ve hayatı ikinci kez değişir.

3. The Wolf of Wall Street / Para Avcısı | IMDB: 8,3

ac9585a9dfb1448cb087e3771249d106

Belfort uyuşturucu bağımlısı bir borsacıdır. 1998 yılında dolandırıcılıktan 22 ay hapis yatmıştır. Yıllar sonra azimli bankacı Belfort bir günde milyon dolar kazanıp milyon dolar harcayabilen bir para makinasına dönüşmesini ve kaçınılmaz çöküşünü anlatır.

2. Tangerines / Mandalinalar | IMDB: 8,4

mandariinid_tangerines_still

Film 1990 senesinde bir Estonya köyünde geçmektedir. Savaş yüzünden herkes Estonya’ya gitmiştir köyde sadece iki kişi kalmıştır.  Margus mandalinalarını satarak Estonya’ya gitme hayali kurmaktadır. Düşündüğü gibi işler yürümez bir gün kendini arkadaşıyla birlikte iki düşman askerini evlerinde tedavi ederken bulur.

1. Run Milkha Run / Koş Milkha Koş | IMDB: 8,5

FILMROUNDUP3-superJumbo

Hindistan’ın meşhur sporcularından Milkha Singh’in hayat hikayesini anlatıyor. Milkha Singh Pakistan ve Hindistan arasındaki dostluk mücadele müsabakalarını katılmak istemez. Filmde spor, aşk ve başarı öyküsü anlatılmasına karşın ön planda olan ana etmen Hindistan’ın bağımsızlık tarihidir.Film Hakkinda

Kısaca filmsever !


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir