mavi bisiklet film konusu

Mavi Bisiklet Film Hakkında

Küçük bir çocuk üzerinden , büyüklerin o küçük dünyasında iken karşılaştığı onlarca adaletsiz davranışları, küçüklüğünün verdiği o naiflikle çözümlerini anlatan sinema filmi Mavi Bisiklet Filmi Hakkında söylenecek çok şey var. Küçük kız kardeşi ve annesi ile beraber hayatlarını sürdüren on üç yaşlarındaki Ali , okuldan kalan zamanlarında bir lastikçide çalışmaktadır. Kazandığı hastalığı evin ihtiyaçları için annesine veren genç, bahşiş olarak aldığı paraları ise, çok beğendiği mavi bisikleti alabilmek için biriktirir. Ali’nin babası kasabadaki çiftliklerden birinde çalışırken hayatını kaybetmiştir, fakat adamın cesedi tren yolu kenarında bulunmuştur, bu olayın tek şahidi ise çiftlik kâhyası Salim’dir. Ali’nin platonik sevdiği bir aşkı vardır adı Elif… Elif çocukların oylarıyla seçilerek okul başkanı olmuştur. Ama Kahya Salim, kasabaya yeni taşınan torunu Hasan’ı onların okuluna kaydettirir. Kısa bir süre sonra okulun müdürü, Elif’ in yerine Hasanı okul başkanı ilan eder. Elif’e karşı haksızlık yapıldığını düşünen Ali, o beğendiği mavi bisiklet için biriktirdiği bütün parayı bu yol için feda etmeye karar verecektir.mavi bisiklet film yorumları

Hikayesi ile herkesi kendine çeken Mavi Bisiklet Film Konusu ile ilgili söyleyebileceklerimizin ardından  film ile ilgili teknik bilgilerden bahsedebiliriz. Çalışmalarına 2010 yılında başlanılan ve 2015 yılında filmin çekimlerin yapımı tamamlanan Mavi Bisiklet Oyuncuları Selim Kaya, Eray Kılıçarslan ve Mustafa Küçükbaş ve Bahriye Arın gibi isimler yer alıyor. Burak Vurdumduymaz, Beren Yiğit, Mustafa Şimşek, Fatih Koca, Nurten Çetin Köşeden ve Turan Özdemir gibi isimler yer alır.

mavi bisiklet film hakkında

  1. Berlin Uluslararası Film Festivali kapsamında Generalin Kplus kategorisi içerisinde yarışmaya Nursen Çetin Köreken ve Ümit Köreken’e ait ilk uzun metrajlı sinema filmi olma özelliği taşıyan filmde oyuncularına temel sinema ve kamera önü oyunculuk eğitimleri de verildi. Geleceği parlak bir film olan Mavi Bisiklet’ in yolunun açık olmasını diliyoruz. Ayrıca, Kültür Ve Turizm Bakanlığı sinema genel müdürlüğü ve araştırma geliştirme atölyelerinde de bir çok destek alan film Amsterdam Cinekid Co production Market en iyi proje ödülü kazanan Mavi Bisiklet aynı zamanda Eurimages Türkiye’den ilk kez Film Ford Children başlığı ile de destek alan yapım Doha Film enstitüsü tarafından da post prodüksiyon desteği almıştır.

 

 Film Hakkinda

Kısaca filmsever !


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir