https://youtu.be/cs_Z2OyqW5A

İN YOUR EYES

InYourEyes3-770x470

 

Bilim Kurguuuuuuuuuuu 😊

New York doğumlu Joss Whedon deyince aklımıza fantastik dünya geliyor sanırım? Ki öyle de Marvel’in Yenilmezler serisinden hatırladınız değil mi?Whedon kim peki?  Son dönemlerin en popüler bilim kurgu ve çizgi roman endüstrisi için en önde gelen isimlerinden biri Whedon. Birçok gişe filmlerine imza atmış durumda. Ayrıca yaratıcı danışmanlık, senaryo uyarlaması, S.H.I.E.L.D. dizisinin televizyona adaptasyonu ve bu senenin Yenilmezler: Ultron Çağı’nı yönetmek gibi görevleri üstlendi.Kendisi aynı zamanda 24 sayılık bir X-Men serisi yazarak tüm eleştirmenlerden markanın bu güne kadar ki en iyi serisi olduğuna dahil olumlu almıştır.

Ondan biraz bahsettikten sonra asıl konumuza dönelim. Bu yazımda Ehedon tarafından yazılan İn Your Eyes filmini tanıtacağım. 2014’te Brin Hill’in yönetmen koltuğuna oturduğu senaryosu da Whedon tarafından yazılan İn Your Eyes filminde başrolleri Zoe Kazan (Rebecca) ve Michael Stahl -David(Dylan) paylaşıyor.

Film küçük Rebacca’nın başına gelen bir kızak kazası ile başlar fakat olayın ilginç tarafı; aynı anda hiç tanımadığı ondan çok uzakta bir yerde yaşayan, sınıfında oturmuş ders dinleyen Dylan’ın bu kazayı görüp hissetmesi ve kazanın şokunu ve enerjisini aynen yaşaması. Birbirinden habersiz bu iki insanın aslında ‘ruh ikizi’ olduğunu hemen anlıyoruz. Birbirlerinin gözlerinden aynı anda dünyayı görmeye, işitmeye ve hissetmeye başlarlar. Yani biraz abartılmış bir dünya tabii. Neden diye soracak olursanız, bu iki insan da ,film ilerledikçe göreceksiniz, telefon olmadan birbirleriyle konuşuyorlar farklı yer ve mekanlarda… Aslında bu noktada evet gerçekten ne hoş ayrıca ne tuhaf diyesiniz geliyor.

508399

Diğer bir tuhaf noktada da şu; Dylan’ın aksine Rebecca oldukça iyi ve lüks bir yaşama sahiptir ve hatta evlidir. Kocası ünlü ve oldukça zengin bir doktordur. Rebecca ruh ikizi olan Dylan’a ne olursa olsun onu hissetmeye ve toplum içinde yaptığı hareketlerle insanların gözüne batmaya başlar. İlk önceleri bunu bir hastalık sanan Rebecca, hastalığının nüksettiğini düşünse de Dylan’ın da aynı şeyleri yaşaması üzerine, bu yolla sadece birbirleriyle iletişim kurabildiklerini fark ederler Rebecca ve Dylan, aralarındaki mesafeye rağmen birbirlerine çok yakın olduklarını anlarlar ve bir türlü sevemedikleri hayatlarını bir şekilde bu sayede değiştirirler. Rebecca’nın eşi ve arkadaşları ondaki bu tuhaf hareketlerin farkındadırlar ve bu onlara Rebecca’nın eşine ihanet ettiğini düşündürmeye başlar.Ki filmin sonlarına doğru kocası onu bir akıl hastanesine yatırır fakat Rebecca ordan kaçmayı başarır.

Görsel efektler daha iyi olabilirdi ya da biraz daha detaya girilebilseydi diye düşündüm. Hatta ‘’Kaçma sahnesi daha bir heyecanlı olsa ne olurdu sanki?’’ demeden edemedim. Yani görünüş itibariyle bu anlamda eksiklikleri olsa da konu ve hikayeye bakımından ilgimi çekti. Bu anlamda güzel buldum. Ama yine de o en son sahnenin saçmalığından kurtulamadım. Orası biraz bana mantıksız gelse de mutlu sonla bitmiş olması sevindirdi 😊

 

Fragman İçin Tıkla

 

Reviews

  • Senaryo5
  • Kurgu5
  • Oyunculuk6
  • Müzikler5
  • Görsel Efektler4
  • 5

    Score
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir