En İyi 20 Kişisel Gelişim Filmi

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de insanların kendilerini geliştirmek, duygusal enerjilerini düzenlemek için en çok izledikleri filmler şunlar;

1. Ölü Ozanlar Derneği

 

Ölü ozanlar derneği

Yüksek prestijli ve geleneklerine bağlı olan bir okula, aykırı bir öğretmenin gelmesini konu edinir. Öğrencilerin bakış açısını değiştirir.

Hayatınıza yeni bir yön verebilecek ve ayrıca kişisel gelişim film listelerinin vazgeçilmez filmidir.

2.Forrest Gump

forrest-gump-afisi-filmhakkinda_com

“Run Forrest Run”

IQ Seviyesi pek de yüksek olmayan Forrest her şeye rağmen büyük başarılar elde eder.
Tabi bunda annesi ve sevdiği kız büyük rol oynar. Amerika’nın yakın tarihini de anlatan bir film olan “Forrest Gump” izlenme listenize kesinlikle eklemeniz gereken bir film.

3.Can Dostum

148736_984066fc6ee3605f4a14c7cbe51bcc22

Bir kaza sonucu felç kalan zengin aristokrat Philippe, suç dosyası pek de iyi olmayan Driss’i bakıcısı olara işe almaya karar verir. Çoğu kişi Philippe’nin bu kararını onaylamasa da, Philippe Drisss’e bir şans verir. Normal şekilde bir araya gelmesi mümkün bile olmayan bu ikilinin inanılmaz dostluğunu anlatan çok güzel bir hikaye.

4.Umudunu Kaybetme

8b4aed1c-ebfb-4231-8840-e13efa5862d2

Chris Gardner Maddi olarak durumu iyi olmasa da buna rağmen çok çalışkan ve iyi niyetli bir babadır. Yalnız karısı maddi sıkıntı ve strese dayanamayıp evi terk eder. Oğlu ile evden de kovulan karakterimiz her şeye rağmen inancanı kaybetmeden çabalamaya devam eder. Oğlundan da aldığı hayat enerjisi gücüne güç katar. Büyük bir mücadele ve sevgi öyküsünün işlendiği “Umudunu Kaybetme” listemizde yerini alıyor.

5.Yağmur Adam

cruise_hoffman_rain_man

Charlie ve  Raymond birbirinden haberdar bile olmayan iki kardeştir. Babalarının ölümü üzerine kalan miras kardeşleri bir araya getirir. Fırlama olan Charlie’nin payına çok az miktar düşmesi üzerine, Otistik hastası olan Raymond ile bir araya gelir. Bu ikilinin komik ama bir yandan da trajedik hikayesi gerçekten de izlenmesi gereken bir film.

6.Guguk Kuşu

cuckoo

Akıl hastası numarası yaparak güvenlik önlemleri daha az olan bir akıl hastenesine sevkedilen bir mahkumun geçirdiği zamanı konu alıyor. Bu süre içerisinde hem kaçma planları yapıyor hemde akıl hastanesindeki diğer hastalarla farklı bir diyalog kuruyor. Terapilerdeki kendi başına buyruk hareketleri ve özgürlüğe olan düşkünlüğü nedeniyle diğer hastalara kötü örnek olduğunu düşünen baş hemşire Mildred ile sorunlar yaşıyor.

7.Siyah Kuğu

Natalie-Portman-in-Black-Swan

Nina, çok yetenekli bir balerindir ve inanılmaz bir bale tutkusu içindedir. Annesi de eski bir balerindir ve bu konuda da hırslıdır. Büyük gösterinin başrolünde “Siyah Kuğu” olabilmek için yaptığı hırs gözünün dönmesine sebep olur ve psikolojik olarak güçlü kalamaz.

8.Otomatik Portakal

otomatik-portakal

İlaç  bağımlısı bir çetenin başı olan Alex, çetesinin çeşitli suçlar Adam dövüp, hırsızlık yapıp insanlara tecavüz etmektedir. Bir gece çetenin başı Alex diğerleri tarafından polise ihbar edilir. Hapse giren Alex’in cezasını hafifletmesi için önünde bir seçenek vardır: Bir deneye tabi tutulmak. Sonrasında Alex’in hayatı tümüyle değişecektir.

9.İçimdeki Deniz

the sea inside

Ramon Sampedro 30 yıl boyunca yatağa bağlı şekilde yaşamaya muhtaçdır. Bu olay gençliğinde yaşadığı trajedik bir kazanın sebebidir. Karakterimizin hayatı sadece camından seyredebildiği deniz manzarası ve hayatına giren 2 kadın olacaktır.

10.Kimlik

kimlik-identity-afis

Karanlık bir gecede birden ortaya kasırga çıkar. Bu kasırga birbirini daha önce hiç tanımayan 10 kişiyi bir araya getirir. Bazı durumlar karşısında bu 10 kişi bir otele sığınır. Dünya ile iletişimi kalmayan bu 10 kişinin başına farklı olaylar gelir. Esrarengiz cinayetler işlenir, hayatta kalmak gittikçe zorlaşır. 

11.Nietzsche Ağladığında

img-nietzscheagladigindafinalsahnesihq-449

Adından da anlaşılacağı gibi Nietzsche’nin hayatının bir bölümünü anlatan filmdir. Nietzche’nin duygusal çöküşte olduğunu anlayan  Lou Salome ona yardım etmesi için bir doktora ricada bulunur. Doktor ilk başta kabul etmesede daha sonra teklifi kabul eder ve Nietzsche’yle görüşür. Fakat bu hasta-doktor ilişkisi daha sonra değişir çünkü Nietzsche o kadar da normal bir adam değildir.

12.Max ve Mary

mary-and-max-together

Mary 8 yaşında Avustralyalı küçük bir kızdır. İlgisiz bir anne baba tarafından büyütülür. Max ise 44 yaşında Amerikalı ve hastalığı yüzünden çevresiyle iletişim kurmaktan zorlanan yalnız bir insandır. Bir mektup arkadaşlığı, bu iki insanın birbirlerini tanımasını ve birbirlerinin hayatlarını değiştirmesini sağlar.

13.Sil Baştan

sil-bastan

Clementine, Joel ile yaşadıkları iki yıllık ilişkiye dair hatırladığı tüm anılarını tıbbi bir müdahale ile sildirir. Joel bunu öğrendikten sonra çok üzülür ve aynı şeyi kendiside yapmaya karar verir. Fakat yaşadığı tün anılar zihninde canlanır ve bunu yapmanın o kadar da kolay olmadığını anlar.

14.Gizli Pencere

gizli-pencere

Mort Rainey başarılı bir gerilim yazarıdır.Fakat karısı Amy’nin kendisini aldattığını öğrendiğinde büyük bir psikolojik yıkım yaşar. Karısından boşanır ve artık eskisi gibi yazarlığını sürdüremez, Tashmore gölünde bir kulübeye yerleşip hem kitabı üzerine çalışmak hem de zor günleri atlatmak ister. Bir gün kapısını çalan bir adam kendi hikayesini çaldığını idda ederek Rainey’i suçlar. Başta önemsemese de, Rainey bunun önemli bir sorun olduğunu daha sonra anlar.

15.Truman Show

1353349429-screen-shot-2011-03-29-at-5-09-52-pm-2

Bir adada yaşayan ve inanılmaz bir hayat süren, her gün mutlu uyanıp mutlu uyuyan insanlar vardır. Truman da bu şanslı insanlardan biridir. Truman güzel bir eşe ve mutlu bir hayata sahiptir, bir gün öldüğünü zannettiği babasını gördüğü ana kadar hayatı olduğu gibi yaşar. Babasını gördüğüne emindir fakat bir anda ortalıktan kaybolmuştur. Çeşitli gizemli anlara tanıklık eden Truman bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edecek, sahip olduğu hayatın gerçek olup olmadığını anlamaya çalışacaktır.

16.Cesur Yürek

cesur-yurek-izle-272

Daha önceki savaşlarda ailesi ve yakınlarını kaybetmiş olan William Wallace, karısı İngiliz birlikleri tarafından öldürüldüğü an, onun intikam arayışı kısa zamanda ülkesinin özgürlüğü için tutku dolu bir savaşa dönüşür.

17.Bethowen’i Anlamak

beethoveni-anlamak-copying-beethoven-2006-turkce-altyazili-555

Anna Holtz’un  tek hayali iyi bir besteci olmaktır. Bu hayal için Viyana’ya gelir. Konservatuarda okurken, Beethoven’ın yanında çalışma fırsatı bulur.Beethoven, 9. senfonisinin son hazırlıkları yaparken, Yapımcısı kanserden ölür. Senfoniyi tamamlamakda yardımcı olması için Anna’ya bir teklif yapar. Anna, bu teklifi kabul ederken ancak Beethoven ile çalışmak o kadar da kolay değildir.

18.Billy Ellio

39ca0c4e62a257a697e6b7397ef158aa

Olumsuz çalışma koşulları nedeniyle madenciler sürekli eylemlerde bulunur. Billy Babası ve ağabeyi ile birlikte yapılan grevlere katılmaktadır. Bir gün box sporunu bırakıp bale yapmaya karar verir. Ailesi ne kadar karşı çıksada yakın çevresinden destek gelmektedir.

19.Amadeus

AmadeusMoeder

Mozart ve Antonio Salieri iki başarılı müzisyendir. Antonio ne kadar disiplinli ve kararlı olsa da Mozart kadar iyi değildir. Aralarında bu ilişkiyi, sanat sanatçı konusu ile alan başyapıtlardandır.

20. 3 İdiots

3-idiots_5

Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan’ın en önemli bir okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencidir. Raju ailesini fakirlikten kurtarma gibi bir ideale sahipken Farhan ailesinin isteği doğrultunda bu bölümü seçmiştir. Rancho ise makinelere duyduğu tutku nedeniyle mühendis olmayı istemektedir. Bu üçlü ve profesörleri Viru arasında yaşananlar, dostluk kavramını beyaz perdeye yansıtırken eğitim sistemini de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirir niteliktedir.Film Hakkinda

Kısaca filmsever !


One thought on “En İyi 20 Kişisel Gelişim Filmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir