denizinkalbindeyorum

Denizin Kalbinde – In The Heart Of Sea

In The Heart Of The Sea: The Tragedy of The Whaleship Essex adlı yayınlandığı ülkede ses getirmiş bir kitap olan ve yazarı Nathaniel Philbrick tarafından ele alınan bu kitaptan sinema dünyasına kazandırılan enteresan sayılabilecek bir film. 1820 yıllarında Nantucket bölgesinden güney pasifiğine doğru gidecek bir ihtişamlı gemi Essex balina avcısı bir gemidir. O tarihlerde balinalara deniz canavarı deniyor ve insanların çok ilgisini çeken, aynı zamanda pahalı da olan bir yağ çıkartılan bu canavarları avlamak üzere bir yolculuk planlanır. Filmin ortalarına doğru, inanılmaz büyüklükte korkunç bir balinanın hışmına uğrayan gemi büyük yara alır. Beyaz balina manasına gelen Moby

denizinkalbindeyorum

Dick efsanesinin nasıl oluştuğunu anlatan filmde enteresan, gizemli bir adamın aslında o gemideki mürettebatlardan biri olan, flashbackler ile çocuk yaşta yaşadıklarını anlatan bir anlatım sunmuşlar. Aslında Moby Dick hikayesinin bazı durumlarla biraz uzaklaşarak, biraz kahramanlık mücadelesi veriliyor gibi bir izlenim de yaratan filmde, tahmin edilemez bir gelecek var. Ve denizin ortasında kalıp yaşam mücadelesi verilirken, yakın zamandaki çok başarılı olan Pi filmini de aklına getiriyor. Ama pi yalnızdı bunlar ise onlarca mürettebatla beraberler. Yönetmeni ise Ron Howard oturuyor. Senaryosundaki isim ise Charles Leavitt olmuş, bu şekilde bir arka plana sahip filmde bazı oyuncular da dizilerden tanıdık gelen yüzler. Filmde genç roman yazarı Herman Melville adlı adamın insan bilinmeyen birşeyi nasıl bilebilir sorusuyla yola çıkar ve Essex gemisinde yaşı en genç olan tayfa Thomas Nickerson’a ulaşır ve hikayeyi anlattırıp dinler. Aslında geminin kaptanı olmaya bekleyen, tecrübeli ve başarılı kaptan Owen Chase sosyal statüsü yüksek olan ve ailesi kaptan olan George Pollard’ın kaptan onun ikinci kaptan olacağını öğrenince üzülür, ama yine de çalışır bu iş için.

denizinortasındayorum

 

Aslında Moby Dick hikayesini kendine özdeşleştiren filmdeki anafikrinin dışında kaldığı ve bir hayat mücadelesi izleyeceğinizi söyleyebiliriz. Moby Dick’in tam olarak nasıl çıktığı konusunda iyi şekilde anlatım sağlayamayan film biraz hikayesine sağdık kalmıyor. Filmi izlemeden önce bu yazıya ulaştıysanız, şanslısınız ve son not olarak izlemek için fena bir film değil ama şiddetle de tavsiye edebileceğimiz bir film sayılmaz, orta halli bir film, izleyecek iseniz şimdiden iyi seyirler.

Reviews

  • Senaryo7
  • Kurgu8
  • Oyunculuklar9
  • Müzikler7
  • Görsel Efektler9
  • 8

    ScoreFilm Hakkinda

Kısaca filmsever !


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir