Bir Varmış Bir Yokmuş

 

Sanki her yazının başında kendimden bir şeyler söylemek zorundaymışım gibi hissediyorum ama söylemeden de edemiyorum sanırım😊 Türk filmlerini nadiren izleyenlerdenim yani onu izlemem için çok çok çok beğenilecek ki izleyeyim. Senaryosu Mert Fırat ve İlksen Başarır tarafından yazılmış olan Bir Varmış Bir Yokmuş, Mert Fırat’ın performansı nedeniyle bana ilginç geldi çünkü adam hem yazmış hem bazı şarkılarını seslendirmiş hem de filmde rol almış. Yani gerçekten bir yetenek! Zaten Mert Fırat Ozan karakteri altında bir rock solisti olarak karşımıza çıkıyor. Başrolleri Mert Fırat(Ozan) ve Melisa Sözen (Nehir) paylaşıyor.

bir-varmis

Senaryo oldukça sıradan gibi geldi bana, bazı yerleri sıktı ama başrol oyuncularının performansları iyiydi. Kurgu fena değil gibiydi. En çok Ozan’ın ara ara kendi hikayesini anlatmak için böyle seyirciyi tuhaf yerlere çekip alması, o kısımları beğendim. Hikaye şu şekilde başlıyor: Kendi halinde anaokulu öğretmeni olan Nehir’in hayatını ,tesadüfen dinlediği bir şarkı tamamen değiştirir. En sonunda  bu şarkıyı söyleyeni bulur fakat olaylar hiç beklediği gibi gelişmez.  Ozan zaten karanlık ve dipsiz bir kuyudadır ve Nehir’in sesi ona ulaşmaz. Nehir çevresindekileri dinlemeden onu kurtarma çabasına girer, elinden ne geliyorsa yapar. Ama hiçbir şey sonuç vermez ta ki Nehir pes edene kadar.

Bir-Varmış-Bir-Yokmuş-Mert-Fırat-–-Nilüfer-Şarkı-Sözleri

 

Masaldan yola çıkarak bu hikayenin sonu mutlu mu mutsuz mu bitecek diye bekliyorsunuz. İki aşık da tam tersi yönlere gidiyor bu nedenle olayların nereye sürüklendiğini tam kestiremiyorsunuz. Bir tarafta kararlı, eksikleri tamamlayan, çabalayan bir kadın; diğer tarafta durdurak bilmeden kaçan, kararsız, geçmişine saplanıp kalmış bir adam… İlginç ve garip bir aşk hikayesi olarak adlandırabiliriz. Bu film daha ilk izlediğim anda bana daha  önce yazdığım Aasqui 2 filmini hatırlattı. Orda da buna benzer olaylar cereyan ediyor ,karakterlerin üstlendiği görevler vs, ve sonları tamamen farklı bitiyor.

maxresdefault

Ayrıca müzikler ayrı güzel… Bu film için özel olarak bestelenmiş Bubituzak imzalı şarkılar var. En can alıcı olanı ise; Müslüm Gürses’in Nilüfer’ini Mert Fırat’tan dinliyoruz. Burada söyleyeceğim tek şey, müziklerin gerçekten iyi oluşu. İyi seyirler…

 

 

 

 

Reviews

  • Senaryo6
  • Kurgu5
  • Oyunculuk7
  • Müzikler7
  • Görsel Efektler7
  • 6.4

    Score
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir