Ant-Man İnceleme “Iron-Man alınmıştı !”

Son senelerde ünlü çizgi-roman karakterlerine yaptığı filmlerle dünya çapında ününü kat be kat artıran Marvel Stüdyoları alışılmışın dışına çıkarak uzun zaman sonra çok farklı bir karakterin filmini yaptı. Film incelemesine başlamadan önce film öncesi hakkında konuşmak isterim.

Özellikle Amerika üzerinde yaptığı tanıtım çalışmalarıyla hayli ses getiren bir film oldu. Öyle olacak ki mini-billboardları bir hayli dikkat çekti ve sosyal medyada sıkça karşımıza çıktılar. Buna ek olarak ‘Avengers’ karakterlerinin kullanıldığı afişler muazzamdı. Her biri duvar kağıdı olarak kullanılabilecek güzelliğe ve hoş bir mizaha sahipler. Fakat buna rağmen seyirciye ulaşılabilirlikte sıkıntılar yaşadıkları söylenebilir. Özellikler ‘Avengers’ üzerindeki büyük emekleri Marvel’ın seyirci kitlesini belirli karakterler üzerinde toplamış olacak ki “Marvel yeni film çıkartacak. Adı da ‘Ant-Man’.” denildiğinde bir çok insan yadırgadı ve tuhaf karşıladı. Ama özellikle fragmanların çıkmasıyla birlikte insanlar daha fazla benimsedi ve tabiri caizse aranan kan olduğunu net bir şekilde gün yüzüne çıkarttı.

Filme dönecek olursak ana karakterimiz Scott Lang(Paul Rudd) kapitalist sistem karşıtı bir hırsız (Soyguncu demeyelim kızıyor) yani Robin Hood’luk yaparak parayı kötü milyonerlerden alıp paranın asıl sahibi olan insanlara aktararak nam salmış ve bu yüzden hapishaneyi boylamış. Hapisten çıktıktan sonra hırsızlığa dönmeyeceğine karar vermesine rağmen dünyanın geleceği için Dr. Hank Pym(Michael Douglas) önderliğinde son bir soygun daha yapmalı. Ant-Man kılığına bürünen Scott muhteşem bir maceraya atılıyor ve kötü adamlara karşı mücadelesini vererek gerçek bir kahraman oluyor.
Scott’un karakteristik özelliği ve mizahi diyalogları filme çok hoş bir hava katmış doğrusu. Marvel filmlerinin sevilen diyaloglarıyla dolu bir film. Bu noktada Paul Rudd oyunculuğuyla çok doğru bir seçim olduğunu kanıtlamış durumda.

Teknik açıdan bakıldığında film, görüntü yönetmenliği başarısı diyebiliriz sanırım. Filmin animasyonları o kadar yerinde ve düzgün uyarlanmış ki Ant-Man’in büyüyüp küçüldüğünü dahi saniye saniye takip edebiliyoruz sanki. Işıklar o kadar canlı ki kimi sahnelerde küçülen Ant-Man yerine gözlerimiz canlı ışıkların dansına takılıyor. Aksiyon sahnelerindeki teknik, zor sahnelerin üstesinden gelinmesini sağlamış hem de hiçbir kopukluk olmadan -gerçekten büyük başarı- .

Kurgu, seyirciyi sıkmayacak kadar güzel planlanmış. Film bittikten sonra dahi filmin sahnelerini gözlerinizde tekrardan oynatabilirsiniz. Bu kadar yalın ve akılda kalıcı…

Velhasıl kelam ‘ANT-MAN’ filmi ‘Civil War’ gibi bir film öncesinde insanları bir nebze sakinleştirerek klasik karakterlerin de dışına çıkarmış. Sinemada izlenmesini şiddetle tavsiye ettiğim film kesinlikle izlediğinize pişman etmeyecektir.

Marvel’a Not: O ‘Wasp’ buraya gelecek!!!

BF_Payoff_1-Sht_v8_Lg-1309x1940

ant-man-hed-20151429604551176 CDGxaJYUkAEgRJvAnt-Man-Avengers-Poster
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir